Ohlédnutí za besedou fanklubu: Mýty a fakta okolo nového stadionu

Na předligové schůzi fanklubu byla v samém závěru diskutována otázka výstavby nového stadionu. Manažer firmy ECE Petr Vávra nás seznámil nejen s aktuálním NEvývojem stavby, ale i s mýty, kterými jistí lidé krmí občany Malšovic.

Petr Vávra

Petr Vávra

Dle vyjádření pana Vávry lze odpůrce v podstatě rozdělit na tři skupiny – obyvatele Malšovic, kteří se (oprávněně) bojí o to, co jim vlastně v sousedství vyroste, ekologické aktivisty, kteří z nějakého mně nepochopitelného důvodu chtějí ochránit zdejší nikým neudržovaný plevel a náletové křoviny, a konkurenci.

Jelikož nejdůvěryhodněji zní právě stížnosti místních obyvatel, rozhodli se odpůrci stavby tohoto faktu náležitě využít a občany bydlící v Malšovicích začali obcházet s falešnými dokumenty ECE, kde je straší tím, jaké monstrum má v jejich blízkosti vyrůst. Jestli takovou sofistikovanou činnost provádí rozezlený místní obyvatel nebo jde spíše o jiné zájmy, je pak v takovém případě každému asi jasné.

Mnozí odpůrci argumentují, že jsou fanoušci hradeckého fotbalu (přestože žijí úplně v jiném kraji), fandí mu, stadion si přejí ale odmítají nákupní centrum. To je sice pěkné, ale zapomínají na pár detailů. Především jaksi pozapomněli, že před deseti lety stejně vehementně odmítali stavbu samotného stadionu.

Jestli stavět s ECE nebo bez, v tom dnes nemá jasno ani řada fanoušků, pan Vávra v této věci upozornil na další skutečnosti – i když dosud nemají ani územní rozhodnutí, tak výběrové řízení a projektovou dokumentaci mají za sebou. Kdyby došlo ke zrušení projektu ECE, město by muselo začít úplně od začátku, samotné výběrové řízení by dle zákona muselo trvat nejméně půl roku a ještě bychom museli přičíst možné odvolávání poražených.

V tomto bodě si osobně dovolím připomenout případ Ústí nad Labem, které s výstavbou stadionu otálelo a na jaře, když zjistili, že by mohli opět postoupit, narychlo začali na projektu pracovat, leč pozdě, ligovým týmům došla trpělivost a v Ústí si nakonec oddychli, když jim zůstala alespoň druhá liga. Jasné zamítnutí v případě Ústí beru jako silné varování pro náš tým. Pokud bychom začali úplně znovu, za rok bychom se nestihli dostat ani do současného bodu a dost pochybuji o tom, že by s námi pak měli všichni trpělivost.

Prvoligový fotbal se totiž u nás v Mechově stále hraje na stadionu, kde stačí, když zaprší nebo roztaje sníh a hráči i novináři chodí po paletách, aby nemuseli procházet hlubokým bahnem. Stadion, který nikdy nebyl fotbalový a symbol stadionu – lízátka – se narychlo postavila především proto, aby zklidnila rozezlení tehdejších fanoušků poté, co uviděli, jakou hrůzu jim soudruzi připravili. Stadion, který byl již před deseti lety vyhlášen za druhý nejhnusnější v Evropě. Stadion, který je zkrátka každému akorát pro smích.

Obchodní centrum - reálná výška a fikce

Obchodní centrum – reálná výška a fikce stvořená odpůrci

Je to krásná idea, postavit si stadion podle vlastních představ, bez nějakého obchodního centra, ale ptám se – kdo to dnes zaplatí? ECE nabízí 400 milionů, celý projekt by stál cca 550 milionů, tedy město by muselo vynaložit nějakých 150 milionů, tedy když budu realista, tak  po započtení českých poměrů a tradic by to mělo naše peněženky ochudit přibližně o 200 milionů. Odpůrci proto tvrdí, že stačí přidat “pár” milionů navíc a budeme mít to samé bez obchodního centra.

Nezlobte se na mě, ale tomu může uvěřit jen osel, nejde totiž jen o samotný stadion, ale i přilehlou infrastrukturu. Nový stadion by měl mít i dostatečnou parkovací plochu, která dnes vůbec neexistuje a tak bychom museli vybetonovat celé okolí – což by se jistě nelíbilo zmíněným ochráncům přírody – anebo postavit parkovací dům, který by byl zcela jistě pohlednější než nákupní centrum. Vzorem by mohla být třeba taková Katschnerka, o jejíž architektonické kráse stále debatuje řada občanů města. Mimochodem, tento parkovací dům stál cca 120 milionů …